Blog

Sprzątanie grobów – jak to zrobić?

Sprzątanie grobów – jak to zrobić?

Na rynku można spotkać wiele materiałów, z których wykonane są nagrobki, a każdy wymaga innego podejścia w czyszczeniu. Jednak tych najpopularniejszych jest tylko kilka i to o nich opowiemy w tym artykule.

Sprawdź czym różnią się poszczególne materiały, z których robione są nagrobki.

Czyszczenie nagrobka z granitu

Granit jest jednym z najbardziej trwałych materiałów, z których wykonuje się groby. To jednak nie oznacza, że nie trzeba o niego dbać w odpowiedni sposób. Należy go myć delikatnie, gdyż łatwo o rysy, które będą bardzo widoczne i trudne do zamaskowania.

Sprzątanie zacznij od przetarcia nagrobka wodą z płynem do naczyń, a większe plamy doczyść gąbką (ale nieostrą częścią). Blask granitu można wydobyć mieszając wodę z octem. Warto zaznaczyć, że tego materiału nie powinno się natłuszczać olejem. Granit, który będzie przechowywany na zewnątrz powinien być również impregnowany dedykowanym preparatem. Przed wzięciem się do pracy należy dopilnować, aby powierzchnia była dobrze wyczyszczona i sucha – inaczej pojawią się tłuste plamy. Impregnacji nie powinno się także robić w bardzo słoneczne i ciepłe dni, gdyż doprowadzi to do powstania smug i plam, które nie będą chciały zejść.

Podczas większych porządków trzeba być bardzo ostrożnym, aby nie uszkodzić powłoki. Granit jest drogim materiałem, a naprawy zazwyczaj będą wymagać profesjonalistów, co także będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Sprzątanie nagrobka z marmuru

Marmur nie jest aż tak odpornym materiałem jak granit. Będzie podlegał erozji przez działanie temperatur i ma zdecydowaną mniejszą tolerancję na zarysowania i wilgoć. W celu zachowania jego wyglądu i właściwości jak najdłużej należy go czyścić regularnie, aby zabrudzenia nie wgryzły się w materiał. W sytuacji kiedy nie jesteśmy w stanie zapewnić marmurowi regularnego czyszczenia warto zwrócić się do profesjonalnej firmy – takiej jak nasza.

Myjąc marmur należy stosować wyłącznie delikatne środki. Aby nie porysować powierzchni trzeba zacząć od zmiecenia kurzu szczotką z miękkim włosiem. W innym wypadku powierzchnia zostanie porysowana. Następnie delikatnie przetrzyj nagrobek roztworem z wody i płynu do naczyń. Większe plamy usunąć można używając pasty z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Na rynku znajdują się także specjalne środki dostosowane do tego materiału. Marmur nie toleruje kwasów, dlatego nie można używać octu, cytryny czy kwasku cytrynowego. Po sprzątaniu należy wytrzeć nagrobek do sucha, w przeciwnym razie powstaną smugi.

Jak wyczyścić nagrobek z piaskowca?

Piaskowiec to jeden z delikatniejszych materiałów, który wymaga częstej opieki i pracochłonnego pielęgnowania. Przed sprzątaniem warto zaopatrzyć się w specjalne środki do czyszczenia powierzchni z piaskowca. 

Na samym początku nagrobek warto namoczyć wodą i przetrzeć ściereczką. Do silnych zabrudzeń można użyć mieszanki z wody i płynu do czyszczenia piaskowca. W celu usunięcia mchu najpierw trzeba go namoczyć, a następnie użyć miękkiego drewna. 

Piaskowiec jest bardzo podatny na wszelkie zniszczenia i rysy, dlatego trzeba być wyjątkowo delikatnym. Należy też pamiętać o regularnej impregnacji. Bez tego materiał wchłonie wodę, która później będzie parować albo zamarzać i zniszczy kamień od środka.

Mycie pomnika z lastryko

Jeden z najbardziej popularnych kamieni do mycia ma pewne wady – jest podatny na wilgoć. Po silnych opadach deszczu mogą pojawić się liczne przebarwienia i ślady. Z kolei duża porowatość tego kamienia sprawia, że łatwo o rozwój pleśni, grzybów czy mchu. Dlatego całoroczne, bieżące mycie grobów z lastryko jest niezmiernie ważne.

Powierzchnie z lastryko wyczyścić można zalewając wodą zmieszaną z płynem do mycia naczyń. Plamy można zasypać soda oczyszczoną i zetrzeć szczotką. Środek do czyszczenia lastryko przyda się na silniejsze zabrudzenia. Na koniec działań nagrobek powinno się natłuścić olejem.

Usługi sprzątania grobów

Wiemy, że regularna opieka nad grobami zmarłych może być problematyczna. Powodów jest wiele. Od zabiegania, po brak możliwości przyjazdu do miasta, w którym znajduje się cmentarz, a kończąc na problemach zdrowotnych i w poruszaniu się. Dlatego coraz częściej rodziny wynajmują firmy świadczące usługi sprzątania grobów. Korzystając z pracy profesjonalistów nie trzeba się też martwić o źle dopasowany sposób czyszczenia.

Misją naszej firmy jest kompleksowe zadbanie o miejsce spoczynku Państwa bliskich w całym kraju. Czyszczenie zostanie wykonane przez profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie i wiedzę. Po skończonym sprzątaniu zadbamy również o zapalenie znicza i położenie kwiatów.

Zapoznaj się również z naszą ofertą i dotychczasowymi realizacjami