Śmierć bliskiej dla nas osoby uruchamia często niełatwą procedurę organizacji pożegnania ze zmarłym. Wykupienie miejsca na cmentarzu, zaplanowanie ceremonii pogrzebowej i zaproszenie gości są tylko niektórymi z wielu wyzwań, przed którymi musimy stanąć w tym czasie. Współcześnie firmy pogrzebowe świadczą szerokie usługi w tym zakresie, dzięki czemu rodziny i bliscy zmarłych mogą odetchnąć z ulgą. Niestety sam pogrzeb bliskiej osoby to nie koniec trudnych decyzji.
Rodzina i przyjaciele zmarłego muszą stanąć przed wyborem materiału, z jakiego ma zostać wykonany nagrobek. Od setek lat pomniki nad grobami pełnią rolę symboliczną i estetyczną. Nagrobek cmentarny jest bowiem przede wszystkim materialnym świadectwem zmarłych. Z tego powodu powinien być trwały, by dobrze prezentował się przez wiele lat. Zakłady kamieniarskie mają w swojej ofercie nagrobki wykonane z naturalnego kamienia (granitu, marmuru, piaskowca) i sztucznego (lastryko i aglomarmuru). Różnią się one pod wieloma aspektami – poniżej przedstawiamy najważniejsze podobieństwa i różnice.
LASTRYKO
W przeszłości najczęstszym wyborem były nagrobki wykonywane z lastryko. Jest to powszechnie używany materiał, który powstaje z wymieszania wody, grysu, barwnika i cementu. Jego skład przekłada się na niższą cenę w stosunku do innych materiałów i stosunkowo dobrą wytrzymałość. Lastryko jest odporne na większość warunków pogodowych i łatwe w utrzymaniu. Jego największym zagrożeniem jest woda, która dostając się do środka może powodować pęknięcia. Z tego względu zaleca się przynajmniej raz w roku pokrycie całej powierzchni nagrobka woskiem lub silikonem.
GRANIT
Jest obecnie jednym z najczęściej używanych materiałów do tworzenia nagrobków. Wybór granitu stanowi świetny wybór dla osób, które oprócz wytrzymałości na warunki pogodowe wymagają również wysokiej estetyki. Jako naturalny kamień jest odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne i gwarantuje dobry stan nagrobka na bardzo długi czas. Warto wspomnieć o tym, że występuje on w wielu odcieniach i jego struktura umożliwia stworzenie naprawdę unikatowego miejsca pamięci. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że granit jest droższym materiałem.
MARMUR
Kolejnym materiałem naturalnym, który często uznaje się za najelegantszy, jest marmur. W przeciwieństwie do granitu cechuje go mniejsza odporność na warunki pogodowe panujące w Polsce, a największe zagrożenie stanowią dla niego opady deszczu. Z tego względu wymaga stosunkowo dużego wysiłku i bardzo regularnej pielęgnacji. Ponadto wszelkie zabrudzenia (np. z wosku ze zniczy) wymagają stosowania odpowiednich preparatów do czyszczenia.
PIASKOWIEC
Z trzech wymienionych naturalnych materiałów, piaskowiec jest tym stosunkowo najmniej odpornym na uszkodzenia. Powstaje w wyniku cementacji piasku, który pochodzi z procesu erozji wietrznej skał. Jego struktura umożliwia łatwe tworzenie najbardziej wymyślnych kształtów i figur. Dzięki temu nagrobek z piaskowca odróżnia się od częściej występujących na cmentarzach granitów, lastryko i marmurów. Na jego strukturze występują charakterystyczne “żyłki”, które dodają uroku pomnikom. Z drugiej strony pielęgnacja nagrobka z piaskowca wymaga wiele zaangażowania i stosowania odpowiednich preparatów do czyszczenia.
KONGLOMERAT (np. aglomarmur)
Stanowi ciekawe rozwiązanie jako połączenie żywicy i naturalnego marmuru z dodatkiem farb i pigmentów. Dzięki temu jest tańszy niż naturalny kamień i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wiele osób docenia również jego plastyczność, szeroką gamę koloru do wyboru i fakt, że świetnie imituje marmur.
Podsumowanie
Wybór materiału do stworzenia nagrobku zmarłych nie należy do najłatwiejszych decyzji. Z jednej strony kamień naturalny jest trwalszym materiałem, który godnie upamiętnia przez wiele lat. Jednocześnie granit czy marmur są drogie i nie każdego na nie stać.
Niezależnie od tego, który materiał wybierzesz, każdy z nich wymaga dobrej pielęgnacji. Jeśli nie masz do tego głowy lub czasu, skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Już dziś poznaj ofertę ISTOTNI.PL → KLIKNIJ