Blog

Dlaczego palimy znicze na grobie?

Dlaczego palimy znicze na grobie?

Odwiedzając groby bliskich osób praktycznie zawsze kupujemy znicze i kwiaty, aby ozdobić miejsce pochówku naszych bliskich. Jest to dla nas tak oczywiste, że nawet nie zastanawiamy się nad jego symboliką.

Ogień jest symbolem

Niewiele osób wie, że ta tradycja ma swoje korzenie jeszcze w czasach przed chrystianizacją naszego kraju. Zgodnie z ówczesnymi wierzeniami Słowianie w noc z 31 października na 1 listopada odprawiali obrzędy dziadów. Podczas tego rytuału przywoływano dusze zmarłych, aby udzielić im pomocy w uzyskaniu wiecznego szczęścia. Ogień wskazywał duszom właściwą drogę. 

Po rozpowszechnieniu się religii chrześcijańskiej zwyczaj palenia ognia się utrzymał. Zmieniła się za to jego symbolika. Światło jest symbolem Boga, jego obecności wśród nas, a także życia wiecznego. Ogień niesie ze sobą również radość i prawdę, gdyż rozświetla mroki niewiedzy i niszczy grzech. 

Znicze w innych religiach

Pomimo tego, że tradycyjnie w innych religiach i odłamach nie pali się zniczy to w Polsce zwyczaj ten często został przejęty. Jednak ma znaczenie wyłącznie kulturowe. Przykładowo Muzułmanie w Polsce korzystając z dnia wolnego od pracy – 1 listopada – również idą odwiedzić groby bliskich i zapalić lampkę. 

Podczas zapalania znicza…

… warto oddać się chwili refleksji i odszukać w naszej pamięci wspomnienia na temat zmarłej osoby. 

Jeśli nie jesteście w stanie samodzielnie pojechać na cmentarz to nie oznacza, że pamięć o bliskiej osobie będzie zapomniana, a nagrobek nie musi stać pusty. Misją naszej firmy jest zadbanie i opieka nad miejscem spoczynku szczególnie w sytuacji, kiedy sami nie jesteście w stanie o niego zadbać – niezależnie od przyczyny! Dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszymi usługami i kontaktu.

Sprawdź ofertę i nasze poprzednie realizacje