Skip to content Skip to footer

Jakie kwiaty wybrać na cmentarz wiosną i na Wielkanoc?

Powoli idzie wiosna, a więc nadchodzi też czas wielkich porządków. Dotyczy to również grobów naszych bliskich. Po gruntownym sprzątaniu warto ozdobić nagrobek odpowiednimi wiosennymi kwiatami!

A jeśli sami nie możecie się tym zająć (albo macie inny powód) to zachęcamy do sprawdzenia naszej kompleksowej usługi sprzątania grobów.

Dowiedz się dlaczego Klienci korzystają z naszych usług kompleksowego sprzątania grobów. 

Kwiaty na cmentarz w donicach

Stawiając pomnik coraz częściej wybieramy taki posiadający wbudowaną donicę, która ładnie wkomponuje się w całość grobu. Jeśli opiekujemy się właśnie takim nagrobkiem, bądź nabyliśmy donicę wolno stojącą, to polecanymi kwiatami będą zdecydowanie gatunki cebulowe: szafirki, cebulice, pierwiosnki czy stokrotki. Można dodatkowo wzbogacić kompozycję kwiatową o bratki i niezapominajki. Te pierwsze będą zdobić miejsce pamięci naszych bliskich do lata, a te drugie niestety krócej – bo maksymalnie do maja. 

Chcąc zasadzić begonię bądź pelargonię poczekajmy na koniec wiosny, bowiem niespodziewane przymrozki mogą przedwcześnie zniszczyć te roślinki.

 

Kwiaty na cmentarz w grobie z otwartym gruntowym środkiem

Dawniej bardzo popularny rodzaj nagrobka, teraz można spotkać je coraz rzadziej. Jednak regularnie jest to model, którymi opiekuje się nasza firma.

W celu przygotowania gruntu dobrze jest wcześniej uzupełnić podłoże ziemią uniwersalną. Możemy wybierać kwiaty spośród tych samym gatunków co do donic, ale w tym przypadku warto dodać także trochę niskich bylin takich jak:
– konwalie (najlepiej jest je jednak sadzić na jesień)
– cebulica
– barwinek
– tulipany późne
– kopytnik – kwiat należy regularnie przycinać, aby nie przerósł innych roślin. 

Pamiętajmy jednak, że kwiaty zasadzone w gruncie bądź w donicach trzeba regularnie podlewać i przycinać. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma możliwość tak często odwiedzić groby bliskich. Nasza firma pomoże Wam z zadbaniem o nagrobek oraz znajdujące się na nim kwiaty. Nie tylko dobierzemy jakie rośliny wybrać, ale także zasadzimy je.

Rośliny na grób w wazonie

W trakcie wiosny pogoda może być różna – raz będzie gorąco, a za chwilę przyjdą niespodziewane przymrozki. Dlatego wybierając kwiaty musimy wziąć pod uwagę ich wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne. 

Dodatkowo, kiedy w zimie temperatura spadnie woda w wazonie może zamarznąć, a on pęknąć.

W czasie wczesnej wiosny wybierz pędy krzewów i drzew, które wytrzymają bez wody. Wybór jest duży – mogą to być wielkanocne bazie, pędy brzozy czy wierzby babilońskiej.

A gdy się ociepli warto dołożyć śliwę ałyczy lub pędy forsycji, które w krótkim czasie szybko zakwitną.

 

Cięte kwiaty na grób

Jeśli zależy nam na klasycznych kwiatach to warto wybrać tulipany, które są odporne na chłody. W cieplejszą pogodę sprawdzą się na pewno róże i goździki – w stabilnej pogodzie będą się trzymać nawet 2 tygodnie. Gerbery i lilie, choć piękne i popularne, mogą szybko zmarznąć i zmarnieć. Z kolei narcyzy, jedne z tradycyjnych wielkanocnych kwiatów, również szybko stracą swój urok. 

Są to kwiaty, które z powodzeniem możemy wybrać dekorując grób na Wielkanoc. Nasi pracownicy chętnie pomogą z właściwym ułożeniem roślin – zarówno tych ciętych, jak i doniczkowych. Przed nastaniem tego świątecznego czasu upewnij się, że grób jest otoczony opieką i zadbany.

Nasza firma kompleksowo zadba o nagrobki Waszych bliskich. Działamy na terenie całego kraju, a wynajmując zyskujecie dedykowanego opiekuna, który wyśle zdjęcia po skończonym czyszczeniu.