Blog

Jakie kwiaty na cmentarz wybrać na wiosnę?

Jakie kwiaty na cmentarz wybrać na wiosnę?

Powoli nadchodzi wiosna, a wraz z nią czas robienia generalnych porządków. Po zimie porządkujemy nasze szafy, sprzątamy domy, zaczynamy prace w ogrodzie, a także odwiedzamy groby bliskich. Sprzątanie grobów po zimie jest wyjątkowo ważne. Przywraca ono estetyczny wygląd nagrobka, a także pozwala ozdobić go na wiosnę. Wiele osób zastanawia się, jakie kwiaty na cmentarz wybrać wybrać na tę porę roku? Podpowiadamy w tym wpisie.

Na początku warto podkreślić, że sprzątanie grobu po zimie można zlecić fachowcom, czyli firmie sprzątającej groby. Zadba ona o profesjonalne umycie pomnika, zrobi porządek dookoła nagrobka, a także dobierze kwiaty na cmentarz, które będą pasowały zarówno do grobu jak i pory roku.

Dowiedz się dlaczego Klienci korzystają z naszych usług kompleksowego sprzątania grobów. 

Kwiaty na cmentarz w donicach

Stawiając pomnik coraz częściej wybieramy taki, który posiada wbudowaną donicę lub wazon. Powód jest dość oczywisty – taka donica lub wazon ładnie wkomponuje się w całość grobu. Dodatkowo to wyjątkowo funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ takie donice i wazony są stabilne. Dzięki temu wiatr ich nie przewraca ani nie zostają ukradzione. Kłopotliwe może być natomiast ich czyszczenie. Dlatego kompleksowe sprzątanie grobu po zimie warto zlecić zaufanej firmie, która się w tym specjalizuje. Wówczas będziemy mieć pewność dokładnego umycia grobu wraz ze wszystkimi jego elementami. Dodatkowo firma świadcząca usługi czyszczenia grobów gustownie je ozdobi. Doradzi też, jakie kwiaty na cmentarz wybrać na wiosnę. Nasza firma proponuje swoim Klientom, aby wybierać przede wszystkim kwiaty na cmentarz odpowiednie do danej pory roku. Na wczesną wiosnę idealnie sprawdzają się do wazonów cięte róże, goździki, tulipany. Z kolei, kiedy zrobi się cieplej doskonałe kwiaty na cmentarz to lilie i gerbery. Ważne jest aby na wiosnę wybierać rośliny w jasnych kolorach. 
W donicach zaś pięknie wyglądają gatunki cebulowe takie jak: szafirki, cebulice, pierwiosnki czy stokrotki. Można dodatkowo wzbogacić kompozycję kwiatową o bratki i niezapominajki. Te pierwsze będą zdobić miejsce pamięci naszych bliskich do lata, a te drugie zazwyczaj do maja. Kwiaty na cmentarz, które można zasadzić to także begonie i pelargonie. Tu jednak trzeba poczekać na koniec wiosny, bowiem niespodziewane przymrozki mogą przedwcześnie zniszczyć te rośliny. Zanim jednak zdecydujemy się jak ozdobić grób na wiosnę, pamiętajmy, że kompleksowe czyszczenie grobu po zimie, to pierwszy krok. Na zaniedbanym pomniku nawet najpiękniejsze kwiaty nie będą prezentowały się ładnie.

Kwiaty na cmentarz w grobie z otwartym gruntowym środkiem

Dawniej bardzo popularny rodzaj nagrobka, teraz wybierany coraz rzadziej. Nie zmienia to faktu, że na cmentarzach jest bardzo dużo takich pomników. Sprzątanie grobu po zimie z otwartym gruntowym środkiem to także przygotowanie go zasadzenia nowych roślin.

W celu przygotowania gruntu dobrze jest wcześniej uzupełnić podłoże ziemią uniwersalną. Dlatego nasza firma oferuje kompleksowe dbanie o groby. Jeśli po umyciu pomnika ziemi jest wystarczająco proponujemy, aby wybierać kwiaty spośród tych samym gatunków co do donic. W tym przypadku warto dodać także trochę niskich bylin takich jak:
– konwalie (najlepiej jest je jednak sadzić na jesień)
– cebulica
– barwinek
– tulipany późne
– kopytnik – kwiat należy regularnie przycinać, aby nie przerósł innych roślin. 

Bez wątpienia takie kwiaty są piękną ozdobą grobu. Pamiętajmy jednak, że rośliny zasadzone w gruncie bądź w donicach trzeba regularnie podlewać i przycinać. Doskonale wiedząc o tym nasza firma nie tylko wyczyści grób po zimie, ozdobi na wiosnę, ale też zaopiekuje się kwiatami na nim. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że nie każdy ma możliwość częstego odwiedzania grobów bliskich, stąd nasza firma Istotni.pl oferuje całoroczną opiekę nad grobami.

Rośliny na grób w wazonie

Wybierając rośliny na cmentarz pamiętajmy, że wiosną pogoda może być zmienna. Tak samo prawdopodobne są upalne dni, jak i niespodziewane przymrozki. Dlatego wybierając kwiaty musimy wziąć pod uwagę ich wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne. Trzeba liczyć się też z tym, że kiedy w nocy temperatura spadnie woda w wazonie może zamarznąć, a on pęknąć. Z tego powodu wczesną wiosną sprawdzają się pędy krzewów i drzew, które wytrzymają bez wody. Tu wybór jest duży – mogą to być wielkanocne bazie, pędy brzozy czy wierzby babilońskiej. A gdy się ociepli warto dołożyć śliwę ałyczy lub pędy forsycji, które w krótkim czasie szybko zakwitną.

Cięte kwiaty na grób

Jeśli zależy nam na klasycznych kwiatach to warto wybrać tulipany, które są odporne na chłody. W cieplejszą pogodę sprawdzą się na pewno róże i goździki – przy stabilnej pogodzie będą trzymać się nawet 2 tygodnie. Gerbery i lilie, choć piękne i popularne, mogą szybko zmarznąć i zmarnieć. Z kolei narcyzy, jedne z tradycyjnych wiosennych kwiatów, również szybko stracą swój urok. 

Niezależnie od tego, jakie kwiaty zostaną wybrane, nasi pracownicy rzetelnie o nie zadbają. Dbanie o groby wiosną, szczególnie te z otwartym gruntowym środkiem, wymaga fachowej wiedzy i systematyczności.  

Nasza firma kompleksowo zadba o nagrobki Waszych bliskich na terenie całego kraju. Do każdego zlecenia dedykowany jest opiekun, który udokumentuje wykonaną pracę i wyśle zdjęcia grobu. Stała opieka nad grobami wiosną sprawia, że wyglądają one wyjątkowo gustownie.   

Zapoznaj się także:
– z naszą ofertą
– dotychczasowymi realizacjami