Blog

Sprzątanie grobu po pogrzebie

Sprzątanie grobu po pogrzebie

Pogrzeb jak i sprzątanie grobu po pogrzebie to ważne i trudne momenty dla najbliższych. Przede wszystkim dlatego, że jest to ostateczne pożegnanie ze zmarłą osobą. Rodziny dokładają starań, żeby w dniu pochówku wszystko zostało wypełnione z należytą starannością i było zgodne z przyjętymi zwyczajami. Bliscy żegnając osobę zmarłą podczas ceremonii pogrzebowej licznie składają wieńce i kwiaty. Są one symbolem żałoby i wyrazem pamięci, ale także podziękowaniem za obecność w naszym życiu. Natomiast zgodnie z przesądami nie powinno się zapalać zniczy, ponieważ to przynosi pecha. Według dawnych wierzeń ludzka dusza opuszcza ziemię dopiero 40 dni po śmierci. Dlatego też uważa się, że sprzątanie grobu po pogrzebie może odbyć się dopiero po 6 tygodniach. Jednak ze względów praktycznych coraz częściej odchodzi się od tego zwyczaju. grobów po pogrzebie.

Sprzątanie grobu po pogrzebie – praktyczne względy

W dniu pogrzebu wiązanki i wieńce, zarówno z żywych kwiatów jak i sztucznych, wyglądają ładnie i estetycznie. Niestety z każdym dniem ozdoby tracą kolory, usychają i mogą wydzielać brzydki zapach przez co miejsce spoczynku robi się coraz brzydsze. Ten problem nasila się szczególnie w czasie upalnych bądź deszczowych dni. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na pierwsze sprzątanie grobu po pogrzebie wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność. Zadbany nagrobek, nawet jeśli nie minęło zwyczajowe 6 tygodni, to zdecydowanie większy wyraz szacunku i pamięci. Sprzątanie grobu po pogrzebie nie oznacza, że mogiła zostanie bez ozdób. Zlecenie sprzątania grobu po pogrzebie profesjonalnej firmie da pewność, że jeśli sztuczne wiązanki i bukiety będą w dobrym stanie zostaną one również odświeżone. Dodatkowo na życzenie najbliższych mogą zostać położone nowe wiązanki i świeże kwiaty.

Lokalne tradycje związane ze sprzątaniem grobu

W całej Polsce możemy spotkać się z różnymi lokalnymi zwyczajami mówiącymi jak powinno wyglądać porządkowanie grobów po pogrzebie. Tak jak wspomnieliśmy na początku, przeważnie przyjmuje się, że może to nastąpić 6 tygodni po śmierci jak również 4 tygodnie od dnia pochówku, co wynika z dawnych wierzeń.

Jednym z ciekawych zwyczajów, które warto kultywować, jest zatrzymywanie na pamiątkę szarf z wiązanek. Dzięki temu osoby bliskie mogą wrócić wspomnieniami do chwili, kiedy wszyscy przyszli upamiętnić osobę zmarłą.

Nasza firma w ofercie ma sprzątanie grobów po pogrzebie w całej Polsce. Dlatego też zdążyliśmy poznać wszelkie lokalne zwyczaje i tradycje z tym związane. Zespół profesjonalnych pracowników nie tylko rzetelnie wykona powierzoną pracę, ale też  skrupulatnie dopilnuje, żeby wszystko odbyło się z poszanowaniem przyjętych obyczajów i standardów.

Sprzątanie grobów po pogrzebie – indywidualne podejście do potrzeb Klientów

Preferencje naszych Klientów są różne, a my zawsze indywidualnie podchodzimy do ich potrzeb. Coraz częściej pytają nas, czy faktycznie na pierwsze sprzątanie grobu po pogrzebie trzeba czekać kilka tygodni. Z praktyki wiemy, że bliscy coraz częściej wolą, aby zostało zrobione to wcześniej. Kompleksowa usługa sprzątania grobu po pogrzebie w ostatnich latach zamawiana jest najczęściej 2 tygodnie po ceremonii pogrzebowej. Nasi pracownicy dedykowani do tego zadania nie tylko sprzątną grób w ustalonym czasie i zgodnie z wytycznymi rodziny. Zrobią to również według regulaminu właściwego cmentarza. Dodatkowo zespół Istotni.pl zapali znicze, a także postawi jeden od siebie będący wyrazem szacunku.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko czyszczenie grobów po pogrzebie, ale także całoroczną i stałą opiekę nad grobami. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i realizacjami.