Krótka historia cmentarza Bródnowskiego
Jest to jeden z najstarszych i największych cmentarzy w Polsce. To także najstarsza zachowana żydowska nekropolia w Warszawie. Pochowano na nim na nim ponad 1,2 miliona osób. Cmentarz Bródnowski został założony w 1884 roku w związku z przepełnieniem innych lokalnych cmentarzy. Powstał on na ziemiach wsi Bródno, skąd została zaczerpnięta jego nazwa. Kapłanem, który dokonał uroczystego poświęcenia nekropolii był arcybiskup warszawski Tadeusz Chościak Popiel,. Natomiast jej ówczesna nazwa to Warszawski Rzymsko-Katolicki Cmentarz Grzebalny im. Św. Wincentego a Paulo. Wielkość cmentarza jak i wiek mogił skłaniają do organizowania wielu akcji wolontariackich, w ramach których odbywa się sprzątanie grobów na cmentarzu Bródnowskim, a także ich odnawianie.
Cmentarz Bródnowski dla ubogich
Ciekawostką jest fakt, że mieszkańcy prawej strony miasta mogli korzystać z tej nekropolii dopiero po pół roku od jej otwarcia. Całkowite udostępnienie miejsc cmentarnych nastąpiło w 1887 roku . Na Cmentarzu Bródnowskim chowano w większości osoby ubogie, mieszkające w przytułkach, a koszty pochówku pokrywało miasto. Natomiast w związku z małymi opłatami, które obowiązywały uznawany był on za cmentarz dla ubogich. Z kolei miejscem spoczynku zamożnych i elit były Stare Powązki. Obecnie również miejsce, w którym często odbywa się sprzątanie grobów w Warszawie w formie czynów społecznych.
Wracając do historii warto wspomnieć, że pod koniec XIX wieku na Cmentarzu Bródnowskim wydzielono również część dla zmarłych z powodu epidemii cholery. Dodatkowo grzebano tam również osoby bezwyznaniowe i innych wyznań niż katolickie.
Swój status ta nekropolia zmieniła w okresie międzywojennym. Natomiast ostateczne podniesienie jej rangi nastąpiło wraz z pochówkiem księga kardynała Aleksandra Kakowskiego, który opiekował się osobami bezdomnymi i biednymi.
Wykorzystanie cmentarza w czasie wojny
Faktem, który zasługuje na uwagę jest znaczenie cmentarza w czasie wojny. Wówczas w grobowcach organizacje konspiracyjne przechowywały amunicję i broń. Miejsce służyło też do ćwiczeń i ukrywania się osób poszukiwanych przez gestapo.
Na tym cmentarzu znajdziemy wiele nagrobków, które mają wartość historyczną, gdyż spoczywają tam znani Warszawiacy. To między innymi miejsce spoczynku Romana Dmowskiego, Łucji Prus, podróżnika Tonego Halika czy muzyka Mieczysława Fogga, którego pochowano w rodzinnym grobowcu. Znajdziemy tutaj także mogiły wielu osób zasłużonych dla kościoła, nauki, sztuki, a także tych, które walczyły o niepodległość Polski, w tym zmarłych podczas rewolucji 1905 roku, żołnierzy podziemia i powstańców z 1944 roku.
Historyczne znaczenie nekropolii na Bródnie
Bez wątpienia historyczne znaczenie tego cmentarza jest ogromne. Jego zabytkowy charakter i fakt, że spoczywa tam wielu zasłużonych są naturalnymi impulsami do szczególnego opiekowania się tą nekropolią. O sprzątanie grobów na Cmentarzu Bródnowskim dbają zarówno osoby prywatne jak i władze. Organizowanie akcji, których celem jest sprzątanie grobów w Warszawie to już tradycja, ponieważ znajdują się tam nie tylko mogły wybitnych osób, ale też pomniki tych, którzy własnych grobów nie mają. Na bródnowskiej nekropolii można odwiedzić Krzyż Katyński, Pomnik Żołnierzy AK, Pomnik Ofiar II Wojny Światowej i Pomnik Ofiar Stalinowskiego Terroru. Dlatego w sprzątanie grobów w Warszawie jak i innych miastach często angażują się szkoły. Takie akcje to nie tylko doskonałe lekcje historii, ale również bezinteresownej pomocy. Z kolei pamięć o tych ludziach i opieka nad grobami w całej Polsce sprawiają, że miło jest przechodząc obok zapalić kolejny znicz.
Informacje ogólne
Cmentarz zlokalizowany jest po prawej stronie Wisły, na ul. św. Wincentego 83.
Oficjalna strona zarządu cmentarza: http://www.cmentarz-brodnowski.pl/
Mapa: http://www.cmentarz-brodnowski.pl/mapa
Zamów usługę opieki nad grobem
tel. 573 504 300 (pn-pt 9-17)
e-mail: kontakt@istotni.pl
Zamów i zapłać online: https://www.istotni.pl/oferta/