Skip to content Skip to footer

Sprzątanie grobów na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie

Krótka historia cmentarza Bródnowskiego

Jest to jeden z najstarszych cmentarzy, ale też i jednym z największych. Leży na nim ponad 1,2 miliona osób. Został założony w 1884 roku w związku z przepełnieniem innych, lokalnych cmentarzy. Powstał on na ziemiach wsi Bródno, skąd została zaczerpnięta nazwa. Kapłanem, który dokonał uroczystego poświęcenia Warszawskiego Rzymsko-katolickiego Cmentarza Grzebalnego im. Św. Wincentego a Paulo (jak dawniej się nazywał) był arcybiskup warszawski Tadeusz Chościak Popiel.

Cmentarz Bródnowski dla ubogich

Ciekawostką jest fakt, że mieszkańcy prawej strony miasta mogli korzystać z tej nekropolii dopiero po pół roku od jego otwarcia. Całkowite udostępnienie miejsc cmentarnych nastąpiło w 1887 roku . W zdecydowanej większości osobami chowanymi na Cmentarzu Bródnowskim były te z przytułku i biedne, a koszty pokrywało miasto. W związku z małymi opłatami był uznawany za cmentarz dla ubogich. Miejscem spoczynku zamożnych i elit były Stare Powązki. 

Pod koniec XIX wieku wydzielono również część dla zmarłych z powodu epidemii cholery oraz osób bezwyznaniowych i innych wyznań niż katolickie.

Swój status zmienił w okresie międzywojennym, a ostateczne podniesienie rangi nastąpiło wraz z pochówkiem księga kardynała Aleksandra Kakowskiego, który opiekował się osobami bezdomnymi i biednymi.

Wykorzystanie cmentarza w czasie wojny

Podczas wojny w grobowcach cmentarza organizacje konspiracyjne przechowywały amunicję i broń. Miejsce służyło też do ćwiczeń i ukrywania się osób poszukiwanych przez gestapo.

Na cmentarzu znajdziemy wiele nagrobków, które mają wartość historyczną. Jednym z nich jest miejsce spoczynku Romana Dmowskiego i muzyka Mieczysława Fogga. Znajdziemy tutaj także wiele osób zasłużonych dla Kościoła, nauki, sztuki i w walkach o niepodległość kraju, a w tym zmarłych podczas rewolucji 1905 roku, żołnierzy podziemia i powstańców z 1944 roku.

Informacje ogólne:

Cmentarz zlokalizowany jest po prawej stronie Wisły, na ul. św. Wincentego 83.

Oficjalna strona zarządu cmentarza: http://www.cmentarz-brodnowski.pl/#

Mapę: http://www.cmentarz-brodnowski.pl/mapa