Blog

Dlaczego sprzątanie grobów jest tak ważne?

Dlaczego sprzątanie grobów jest tak ważne?

Cmentarze to coś więcej niż ostateczne miejsce spoczynku naszych bliskich. Są to również dowody i piękne symbole pamięci o nich, zarówno dla najbliższych, jak i dla przyszłych pokoleń. To między innymi dlatego sprzątanie grobów jest tak ważne. Wyraża ono nie tylko szacunek, ale też pozwala pomnikom przetrwać kolejne dekady, a nawet stulecia.   

Każdy nagrobek to swoistego rodzaju symbol istnienia człowieka. Osoby, która żyła, miała rodzinę i przyjaciół. Niektórym udało się nawet zapisać na kartach historii, albo wpłynąć na bieg wydarzeń na świecie. W tym ostatnim przypadku mowa o wybitnych osobowościach, gdzie sprzątanie grobów to gest szacunku i obowiązek spoczywający najczęściej na władzach lokalnych lub państwowych. Oczywiście takie samo traktowanie pomników należy się osobom nieznanym. Sprzątaniem grobów zajmuje się wówczas rodzina lub powierza to zadanie firmie zajmującej się całoroczną opieką nad grobami.

Czym skutkuje zaniedbywanie nagrobków

Z biegiem czasu, nagrobki ulegają niszczeniu. Kurz, zanieczyszczenia, a także warunki atmosferyczne powodują zmiany w strukturze kamieni nagrobkowych, a tym samym w wyglądzie pomników. Zaczynają pokrywać je rysy, czasami powstają pęknięcia, a w przypadku niektórych materiałów nawet ubytki. Jak sobie z tym poradzić? Z pewnością sytuację może poprawić profesjonalne sprzątanie grobów.

Jeśli nie będziemy utrzymywać nagrobka w dobrym stanie to drobne odpryski mogą stać się większymi wyszczerbieniami, które trudno będzie naprawić. A zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto zadbać o regularne sprzątanie grobów. Chcemy przecież, aby kolejne pokolenia odwiedzały w przyszłości zadbane pomniki. Kolejny aspekt przemawiający za potrzebą czyszczenia pomników, to kwestie materialne. Kamienie nagrobkowe, jak i wykonywanie pomników, nie są tanie. Zazwyczaj taki wydatek jest znaczący i może sięgać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego dobrze jest, aby sprzątanie grobu odbywało się systematycznie. W przypadku różnych trudności możliwa jest całoroczna opieka nad grobami powierzona zaufanej firmie, która się w tym specjalizuje. Wówczas grób zawsze będzie wyglądał schludnie. 

Czyszczenie grobów – czego warto unikać

Większość nagrobków jest wykonana z naturalnych kamieni, na przykład z piaskowca czy granitu. Ten pierwszy jest dość często spotykany na cmentarzach. Swoją popularność zawdzięcza temu, że łatwo poddaje się obróbce. Jednak jest to jeden z tych rodzajów kamienia, który jest bardzo delikatny. Dlatego czyszczenie grobu z piaskowca wymaga dużo precyzji. Dodatkowo jest to materiał podatny za zabrudzenia, w związku z czym sprzątanie grobów z piaskowca wymaga systematyczności.

Wielokrotnie doświadczyliśmy sytuacji, kiedy nasi Klienci próbowali wyczyścić grób z piaskowca i go uszkodzili. Podejmując się samodzielnego czyszczenia zawsze trzeba liczyć się z takim ryzykiem. Sprzątanie grobów przez profesjonalną firmę pozwala uniknąć takich niefortunnych zdarzeń. 

Sprzątanie grobów i całoroczna opieka nad grobami

Niezależnie od rodzaju kamienia nagrobkowego, wielkości pomnika i jego otoczenia sprzątanie grobu można zlecić  firmie, która się w tym specjalizuje. Nie tylko zyskamy pewność, że do czyszczenia zostaną użyte odpowiednie środki, ale również prace zostaną wykonane z należytą starannością i szacunkiem należącym się miejscu. Dzięki fachowej i całorocznej opiece nad grobami, pozostaną one w dobrym stanie przez lata. Oferta sprzątania grobów oraz całorocznej opieki nad grobami znajduje się na naszej stronie internetowej. Zapraszamy również do przeczytania wpisu o zaletach różnych kamieni nagrobkowych.