Blog

Sprzątanie grobów – czy warto zlecić to firmie?

Sprzątanie grobów

Umycie nagrobka, ściągniecie liści i kurzu, nałożenie na pomnik warstw ochronnych czy po prostu położenie zniczy i kwiatów… Zwykle wszystkie te czynności wykonujemy samodzielnie, zgodnie z tradycją dbania o miejsca spoczynku naszych bliskich przynajmniej raz do roku przed uroczystością Wszystkich Świętych.

Jednocześnie z wielu powodów coraz ciężej znaleźć nam czas i siły na to, by wykonać je regularnie samemu. Wyprowadzamy się z rodzinnych stron na drugi koniec Polski lub poza jej granice, a przecież nie będziemy przenosić nagrobków bliskich nam zmarłych w nowe miejsce zamieszkania. Sporo czasu zajmują nam także codzienne zajęcia związane z prowadzeniem domu, opieką nad dziećmi czy pracą. Według badań OECD, Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów świata. Nikogo nie dziwi więc fakt, że każdą wolną chwilę staramy się poświęcić na odpoczynek czy drobne przyjemności. Czasami nasz stan zdrowia uniemożliwia nam zadbanie o groby naszych bliskich. Nasze społeczeństwo w coraz większym stopniu składa się z osób w podeszłym wieku, dla których zadbanie o grób jest zbyt dużym wysiłkiem fizycznym.

Jeśli to właśnie Ciebie dotykają takie trudności, to na rynku powstało wiele firm świadczących usługi związane z porządkowaniem nagrobków i przestrzeni wokół nich. Jedną z najbardziej profesjonalnych w Polsce są ISTOTNI.PL, którzy działają na terenie całej Polski w dużych i małych miejscowościach. Firma ta elastycznie podchodzi do potrzeb swoich Klientów i realizuje wszystkie zlecenia terminowo z zachowaniem najwyższych standardów.

Co dokładnie wchodzi w skład oferty firmy sprzątającej nagrobki?

Przeglądając oferty wielu firm sprzątających z polskiego rynku, na pierwszy plan wysuwa się usługa sprzątania nagrobku. Wiąże się ona z takimi czynnościami jak: starcie kurzu i pyłu, usunięcie zalegających na nim liści, gałązek, zastygłej stearyny, a także wyrzucenie wypalonych zniczy oraz/lub zwiędłych kwiatów. Jeśli w skład miejsca spoczynku wchodzi ławka, to również ona podlega porządkom. Co więcej w zakres tej usługi wchodzi również dokładne mycie nagrobku z zastosowaniem środków czyszczących odpowiednich do materiału, z których jest on zbudowany. W Polsce dominującym kamieniem nagrobnym pozostaje marmur, granit, lastryko, choć nie brakuje również mogił obudowanych piaskowcem. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości fizyczne i chemiczne, a co tym idzie wymaga właściwego sposobu czyszczenia, by dłużej zachować świetny wygląd. Co więcej firmy zajmujące się sprzątaniem nagrobków oferują także pastowanie nagrobków z lastryko w celu zabezpieczenia go przed przyszłymi plamami.

Często oferowaną usługą jest również dekoracja grobu, która polega na ustawieniu nowych zniczy oraz kwiatów na nagrobku. Firmy sprzątające oferują szeroki wybór naturalnych i sztucznych wiązanek w różnych rozmiarach. Co więcej, klienci mają możliwość zamówienia przystrojenia grobu kamyczkami lub innymi dekoracjami zgodnie ze swoimi preferencjami. Oprócz tego mogą się zlecić takiej firmie również prace ogrodnicze wokół grobu. W jej skład wchodzi usunięcie chwastów i innych niepożądanych roślin, które porastają nagrobek i jego otoczenie, a także przycięcie trawnika. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, usługa to obejmuje również zamiecenie lub grabienie.

Wśród innych oferowanych usług firmy mają również te związane z renowacją liter i sprzątaniem po pogrzebie. Dobrze widoczne dane osoby spoczywającej w grobie umożliwiają łatwiejsze odnalezienie miejsca spoczynku przez chętne osoby do uczczenie jej pamięci. Wpływają również na estetykę. Z kolei sprzątanie po pogrzebie może nastąpić zgodnie z tradycją po 30 dniach od pochówku lub wcześniej.

Niemal każda z opisanych wcześniej usług może zostać zamówiona w opcji jednorazowej lub w pakiecie. Jedynie sprzątanie po pogrzebie kwalifikuje się do wykonania tylko jeden raz

Z kolei opcja pakietu odpowiada na potrzeby osób, które nie są w stanie opiekować się grobem przez cały rok. W tej sytuacji mogą one zdecydować się na pakiet całorocznej opieki nad grobem np. w cyklu miesięcznym lub opieki świątecznej – przed najważniejszymi świętami w roku jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, czy uroczystość Wszystkich Świętych. Istnieje również możliwość wskazania własnych ważnych terminów sprzątania grobów np. ze względu na datę urodzin, rocznicy ślubu czy innej ważnej rocznicy.

Czy warto skorzystać z usług firm sprzątających groby?

Wiele osób, zwłaszcza starszych, odpowie, że nie, bo obowiązkiem żyjących jest dbać o pamięć o zmarłych poprzez opiekę nad miejscem ich spoczynku. Jednocześnie osoby te dysponują czasem, którego brak jest młodszym. Również fakt, że w naszym społeczeństwie przybywa osób starszych, którym brakuje sił i zdrowia do całorocznej opieki nad nagrobkami, przyczynia się do tego, że potrzeba istnienia firm oferujących tego typu usługi staje się jak najbardziej zasadna.

Dla innych osób przeszkodą może okazać się cena. W przypadku usług związanych z opieką nad grobami często przyjmuje się formułę do uzgodnienia indywidualnie w zależności od wielkości grobu i zakresu prac. Rozstrzał cen jest bardzo duży. Z drugiej strony jeśli weźmiemy pod uwagę koszty realizacji naszych zamówień, takie jak koszty transportu, robocizny, materiałów czyszczenia nagrobków i dekoracji, wówczas cena usługi może okazać się adekwatna. Co więcej, jeśli na usługę zrzuci się kilka osób jej wysokość przestaje być tak bardzo odczuwalna.

Skorzystanie z usług firmy pozwala na oszczędzenie czasu i nie wymaga jakiegokolwiek przemieszczania się. Wszelkie szczegóły dotyczące sprzątania grobu można ustalić drogą telefoniczną lub mailową. Ponadto firmom zajmującym się płatną opieką nad grobami zależy na uczciwym wykonaniu zadania – ogólnie przyjętą praktyką jest wykonanie dokumentacji fotograficznej przed i po realizacji zlecenia.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie jesteś w stanie zapewnić opieki grobowi Twoich bliskich, nie wstydź się i śmiało skorzystaj z pomocy profesjonalnych firm sprzątających takich jak ISTOTNI.PL. Dzięki ich zaangażowaniu i doświadczeniu nagrobki bliskich Ci zmarłych będą zadbane i uporządkowane przez cały rok!