Skip to content Skip to footer

Wiosenne wspominanie zmarłych, czyli Radonica

W drugi wtorek po dniu Zmartwychwstania w Kościele Protestanckim wierni obchodzą święto zmarłych, które nazywa się Radonicą. W 2022 przypada ono na 3 maja.
Tak jak w Kościele Katolickim tradycją jest, że podczas świąt Wielkanocnych odwiedzamy cmentarze i groby bliskich, tak w wierze prawosławnej tego się nie robi. Zgodnie z nauką okres wielkanocny to czas świętowania i cieszenia się. Nie ma miejsca na smutek i myślenie o śmierci.
Stąd wzięła się zresztą nazwa, bowiem Radonica podchodzi od radosnych nowin. Wierni religii protestanckiej radują się z okazji zmartwychwstania Jezusa. Wieść dociera także do zmarłych!

Historia Radonicy

Jest to najstarsze słowiańskie święto, którego zwyczaje mają sięgać pradawnych czasów. Nasi przodkowie na wiosnę odwiedzali miejsca pochówku swoich bliskich, biorąc ze sobą jedzenie i ucztując. Po chrystianizacji Słowian zwyczaj został nazwany Radonicą, w Rosji można spotkać się z nazwą Pascha, czyli tych, co zasnęli w Panu, a w Ukrainie Grobky lub Provody. Te nazwy z kolei obchodzą od grobu Pańskiego.

Tradycje i zwyczaje w Radonicę

Wierni obrządku protestanckiego podczas odwiedzania cmentarzy pozdrawiają się wzajemnie wypowiadając „Khrystos Voskrese!”. Zmarli nadal są obecni w sercach żywych i dlatego te pozdrowienie jest także kierowane w ich stronę.
Ciekawym zwyczajem jest przynoszenie jedzenia na cmentarze, aby zjeść wspólny posiłek wspominając zmarłych bliskich. Często świętowaniu towarzyszy muzyka i śpiewanie hymnów paschalnych oraz litanii.

Zadbaj o grób bliskich przed Radonicą

Zachęcamy do zadbania o groby bliskich przed świętem Radonicy, aby móc świętować i dzielić się posiłkiem bez przeszkód. Misją naszej firmy jest pielęgnacja grobów zmarłych, aby nie zostały one zapomniane. W obecnych szybkich czasach, chcąc ułatwić opiekę nad grobami, proponujemy zadbanie o nagrobek, abyście mogli zająć się świętowaniem i wspominaniem tych, których nie ma już z nami.