Skip to content Skip to footer

Pamiętajmy o zmarłych w Święta Wielkanocne

Już niedługo będziemy obchodzić tegoroczne Święta Wielkanocne, co wiąże się z wieloma tradycjami. Są to m.in.: śniadanie wielkanocne i czas spędzony z rodziną, wizyty w kościele z palemką i święconką, tworzenie pisanek i wiosenne porządki.

To także tradycyjny czas odwiedzania grobów, zapalenia zniczy i wyczyszczenia pomnika po zimie. 

Wielkanocne wspominanie zmarłych

Choć wielu z nas stara się odwiedzać cmentarze stosunkowo często, to jednak najbardziej popularnymi dniami są Dzień Wszystkich Świętych, czas Bożego Narodzenia oraz oczywiście okres Wielkanocy. 

Często całe rodziny, po wielkanocnym śniadaniu, kierują się na cmentarze, zabierając ze sobą palemki i bazie, dzięki którym udekorują rodzinne groby. 

Prawosławne i wiosenne Wszystkich Świętych

Ciekawym może być fakt, że w tradycji prawosławnej nie powinno się odwiedzać grobów w okresie wielkanocnym. W tym czasie nie możemy się smucić, tylko świętować i czynić dobre uczynki! Kiedy więc wierni religii prawosławnej idą na cmentarze? W święto zwane Radonicą, która przypada zawsze na drugi wtorek od Dnia Zmartwychwstania Jezusa. W 2022 roku będzie to 3 kwietnia.

Wierzenia dawnych Słowian

Katolicy odwiedzają groby w trakcie tygodnia wielkanocnego, wierni Prawosławia mają Radonicę. Obie tradycje posiadają wspólne korzenie – a jest nim wywodzący się z wierzeń pogańskich obrzęd Wiosennego Wspominania Zmarłych, który miał miejsce na obszarach całej Słowiańszczyzny.

Wspomnij swoich bliskich w Święta Wielkanocne

Pamiętajcie, aby również na grobie Waszych bliskich zapaliły się znicze. Jeśli nie jesteście w stanie przyjechać na rodzinne cmentarze to nasza firma może zrobić to w Waszym imieniu. 

W ramach naszych usług posprzątamy również nagrobek, a Wy będziecie mogli przygotować się do świąt. 

Skontaktuj się z nami dzwoniąc na numer 501 804 565 bądź przejdź do formularza online

Przeczytaj jak dbać o groby na odległość.