Skip to content Skip to footer

Kiedy sprzątać groby po pogrzebie?

Bliscy żegnający osobę zmarłą podczas ceremonii pogrzebowej licznie składają wieńce i kwiaty. Są one symbolem żałoby i wyrazem pamięci, ale także podziękowaniem za obecność w naszym życiu. Zgodnie ze starym polskim zwyczajem powinniśmy uprzątnąć grób dopiero po 6 tygodniach. Tradycja ta jest kultywowana coraz rzadziej – głównie ze względów praktycznych. 

Zadbaj o nagrobek po pogrzebie

Z każdym dniem żywe rośliny i wiązanki usychają i mogą wydzielać brzydki zapach a miejsce spoczynku robi się coraz brzydsze. Dotyczy to szczególnie upalnych bądź deszczowych dni. Dlatego pierwsze sprzątnięcie grobu zalecamy zrobić wtedy kiedy jest taka potrzeba. Zadbany nagrobek, nawet jeśli nie minęło zwyczajowe 6 tygodni od potrzeby, będzie zdecydowanie większym okazem szacunku i hołdu. Po porządkach warto położyć świeże kwiaty.

Przeczytaj jakie kwiaty kupić na grób 

Lokalne tradycje związane ze sprzątaniem grobu

W całej Polsce możemy spotkać się z różnymi lokalnymi zwyczajami dotyczącymi porządkowania grobów po pogrzebie. Stosunkowo często spotkamy się ze standardem sprzątania nagrobków po pogrzebie po 4, a nie 6, tygodniach. 

Jednym z ciekawych zwyczajów, które warto hołubić, jest zatrzymywanie szarf z wiązanek na pamiątkę. Dzięki temu osoby bliskie mogą wrócić wspomnieniami do chwili, kiedy wszyscy przyszli upamiętnić osobę zmarłą.

Nasza firma posprząta groby bliskich z uszanowaniem tych tradycji. Wystarczy nam zgłosić informację, a my zajmiemy się resztą.

Podejście naszych Klientów

Preferencje naszych Klientów są różne, jednak zdecydowanie większość z nich zamawia usługę kompleksowego sprzątania grobu w okresie do 2 tygodni po ceremonii pogrzebowej. Zatrudniani przez nas pracownicy sprzątną grób w ustalonym czasie i usuną kwiaty zgodnie z regulaminem właściwego cmentarza.

Po skończonym czyszczeniu nasz zespół zadba również o to, aby na grobie pojawiły się świeże kwiaty i zapalone znicze. Warto nadmienić, że każdorazowo firma Istotni.pl zapala lampkę od siebie.

W ramach działalności firma istotni.pl oferuje mycie i czyszczenie grobów po pogrzebie, ale także całoroczną i stałą opiekę. 

Sprawdź ofertę i nasze realizacje